Процедурата За по-чист въздух по Оперативната програма Околна среда“ (ОПОС) (2021-2027) от

...
Процедурата За по-чист въздух по Оперативната програма Околна среда“ (ОПОС) (2021-2027) от
Коментари Харесай

МОСВ даде старт на процедурата За по-чист въздух, обхваща 21 общини

Процедурата " За по-чист въздух " по Оперативната стратегия „ Околна среда “ (ОПОС) (2021-2027) от през днешния ден е отворена за кандидатстване, разгласи на конференция в отрасловото министерство министърът на околната среда и водите.

Тя сподели, че във фокуса на ограниченията ще са 21 общини, в които се следи проблем с качеството на атмосферния въздух. За тяхното установяване е взет интервалът пет години обратно, разясни министърът. Предвидени са 610 млн. лева по процедурата. Най-много средства ще бъдат ориентирани към Столичната община. Около 85 000 семейства, които се отопляват на дърва и въглища, ще имат опция да получат безплатно нови екологично ефикасни уреди, уточни министърът, представена от Българска телеграфна агенция. Предвидени са и безвъзмездни съвещания към семействата, с цел да се види кой електроуред ще е подобаващ за тях. Ще се оказва и подпомагане за попълване на заявките за кандидатстване. Общините ще могат да кандидатстват през Информационната система за ръководство и наблюдаване на средствата от Европейски Съюз в България (ИСУН).

Трябва отговорно да подхождаме и да се работи за резистентност на решенията, счита Карамфилова. Тя увери, че напъните на екоминистерството ще бъдат ориентирани към това общините да бъдат дейни и да аплайват. На бенефициентите ще бъдат изпратени писма за началото на кандидатстването по процедурата, ще има осведомителни акции. През 2021 и 2022 година е установено, че измерените равнища на ФПЧ10 (фини прахови частици) са под избраните от законодателството средногодишни правила във всички пунктове за мониторинг в засегнатите зони, разяснява заместник-министър Ренета Колева. 

Тя изрази вяра, че с ограниченията по новата ОПОС, своевременните действия на общините и напъните на жителите ще се усъвършенства обстановката там, където това е належащо, с цел да не се стигне до наказание на страната ни за превишаване нормите на ФПЧ. „ Пилотно в границите на всеки план по програмата сме заложили, че се позволява доставка и монтаж на фотоволтаични системи до четири киловата, в това число акумулатори, за лично ползване “, изясни още Карамфилова.

Допустими получатели ще бъдат единствено семействата, които получават помощи за отопление през отоплителния сезон при избрани условия, разясни също тя. От Министерство на околната среда и водите обявиха, че това се планува за по-следващ стадий, когато има формулировка за енергийно небогати семейства и те се записват в Министерството на труда и обществената политика. Тогава тези фамилии ще имат опция да аплайват и за фотоволтаична клетка, която да зарежда термопомпа въздух-въздух, означи основният шеф на Главната дирекция ОПОС Галина Симеонова.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР